15BJ5-0CAH
15BJ5-0CAH
Enlarge
For Reference Only
Part Number 15BJ5-0CAH
LIXINC Part # 15BJ5-0CAH
Manufacturer Eaton-Electronics Division
Category
Description TVS DIODE 5VWM BI
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 15BJ5-0CAH PCB Footprint and Symbol
15BJ5-0CAH Specifications
Part Number:15BJ5-0CAH
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive, Telecom
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :163A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-221AA, SMB Flat Leads
Power - Peak Pulse :1500W (1.5kW)
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :SMBF
Type :Zener
Unidirectional Channels :1
Voltage - Breakdown (Min) :6.67V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :10.3V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :5V