15BJ110AH
15BJ110AH
Enlarge
For Reference Only
Part Number 15BJ110AH
LIXINC Part # 15BJ110AH
Manufacturer Eaton-Electronics Division
Category
Description TVS DIODE 110VWM UNI
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 15BJ110AH PCB Footprint and Symbol
15BJ110AH Specifications
Part Number:15BJ110AH
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive, Telecom
Bidirectional Channels :-
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :8.5A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-221AA, SMB Flat Leads
Power - Peak Pulse :1500W (1.5kW)
Type :Zener
Unidirectional Channels :1
Voltage - Breakdown (Min) :122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :177V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :110V