SMCJE210AH
SMCJE210AH
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMCJE210AH
LIXINC Part # SMCJE210AH
Manufacturer Eaton-Electronics Division
Category
Description TVS DIODE 210VWM UNI
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMCJE210AH PCB Footprint and Symbol
SMCJE210AH Specifications
Part Number:SMCJE210AH
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive, Telecom
Bidirectional Channels :-
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :4.5A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :1500W (1.5kW)
Type :Zener
Unidirectional Channels :1
Voltage - Breakdown (Min) :233V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :337V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :210V