15BJ190CAH
15BJ190CAH
Enlarge
For Reference Only
Part Number 15BJ190CAH
LIXINC Part # 15BJ190CAH
Manufacturer Eaton-Electronics Division
Category
Description TVS DIODE 190VWM BI
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 15BJ190CAH PCB Footprint and Symbol
15BJ190CAH Specifications
Part Number:15BJ190CAH
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive, Telecom
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :4.9A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-221AA, SMB Flat Leads
Power - Peak Pulse :1500W (1.5kW)
Type :Zener
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :211V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :307V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :190V