SMDJE78A
SMDJE78A
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMDJE78A
LIXINC Part # SMDJE78A
Manufacturer Eaton-Electronics Division
Category
Description TVS DIODE 78VWM 126VC SMC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMDJE78A PCB Footprint and Symbol
SMDJE78A Specifications
Part Number:SMDJE78A
Brand:Texas Instruments
Applications :Telecom
Bidirectional Channels :-
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :23.8A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :3000W (3kW)
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :SMC
Type :Zener
Unidirectional Channels :1
Voltage - Breakdown (Min) :86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :126V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :78V