SMDJE45AH
SMDJE45AH
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMDJE45AH
LIXINC Part # SMDJE45AH
Manufacturer Eaton-Electronics Division
Category
Description TVS DIODE 45VWM 72.7VC UNI
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMDJE45AH PCB Footprint and Symbol
SMDJE45AH Specifications
Part Number:SMDJE45AH
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive, Telecom
Bidirectional Channels :-
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :41.3A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :3000W (3kW)
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :SMC
Type :Zener
Unidirectional Channels :1
Voltage - Breakdown (Min) :50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :72.7V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :45V