5-0SMDJ150A
5-0SMDJ150A
Enlarge
For Reference Only
Part Number 5-0SMDJ150A
LIXINC Part # 5-0SMDJ150A
Manufacturer Eaton-Electronics Division
Category
Description TVS DIODE 150VWM 243VC SMC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 5-0SMDJ150A PCB Footprint and Symbol
5-0SMDJ150A Specifications
Part Number:5-0SMDJ150A
Brand:Texas Instruments
Applications :Telecom
Bidirectional Channels :-
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :20.6A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :5000W (5kW)
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :SMC
Type :Zener
Unidirectional Channels :1
Voltage - Breakdown (Min) :167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :243V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :150V