5-0SMDJ75CA
5-0SMDJ75CA
Enlarge
For Reference Only
Part Number 5-0SMDJ75CA
LIXINC Part # 5-0SMDJ75CA
Manufacturer Eaton-Electronics Division
Category
Description TVS DIODE 75VWM 121VC SMC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 5-0SMDJ75CA PCB Footprint and Symbol
5-0SMDJ75CA Specifications
Part Number:5-0SMDJ75CA
Brand:Texas Instruments
Applications :Telecom
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :41.4A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :5000W (5kW)
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :SMC
Type :Zener
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :121V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :75V