5KP36CA-AT/B
5KP36CA-AT/B
Enlarge
For Reference Only
Part Number 5KP36CA-AT/B
LIXINC Part # 5KP36CA-AT/B
Manufacturer YAGEO
Category
Description 5KP, P600, 36V, 58.1V, AUTO,BOX
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 5KP36CA-AT/B PCB Footprint and Symbol
5KP36CA-AT/B Specifications
Part Number:5KP36CA-AT/B
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :87.8A
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :P600, Axial
Power - Peak Pulse :5000W (5kW)
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :P600
Type :Zener
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :58.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :36V