6KPE36AH
6KPE36AH
Enlarge
For Reference Only
Part Number 6KPE36AH
LIXINC Part # 6KPE36AH
Manufacturer Eaton-Electronics Division
Category
Description TVS DIODE 36VWM 58.1VC UNI
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 6KPE36AH PCB Footprint and Symbol
6KPE36AH Specifications
Part Number:6KPE36AH
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive, Telecom
Bidirectional Channels :-
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :113.6A
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :Axial
Power - Peak Pulse :6600W (6.6kW)
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :-
Type :Zener
Unidirectional Channels :1
Voltage - Breakdown (Min) :40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :58.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :36V