SM8S26AH
SM8S26AH
Enlarge
For Reference Only
Part Number SM8S26AH
LIXINC Part # SM8S26AH
Manufacturer Eaton-Electronics Division
Category
Description TVS DIODE 26VWM 42.1VC UNI
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SM8S26AH PCB Footprint and Symbol
SM8S26AH Specifications
Part Number:SM8S26AH
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive, Telecom
Bidirectional Channels :-
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :157A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :DO-218AB
Power - Peak Pulse :6600W (6.6kW)
Type :Zener
Unidirectional Channels :1
Voltage - Breakdown (Min) :28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :42.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :26V