SM8S10AH
SM8S10AH
Enlarge
For Reference Only
Part Number SM8S10AH
LIXINC Part # SM8S10AH
Manufacturer Eaton-Electronics Division
Category
Description TVS DIODE 10VWM UNI
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SM8S10AH PCB Footprint and Symbol
SM8S10AH Specifications
Part Number:SM8S10AH
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive, Telecom
Bidirectional Channels :-
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :388A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :DO-218AB
Power - Peak Pulse :6600W (6.6kW)
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :DO-218AB
Type :Zener
Unidirectional Channels :1
Voltage - Breakdown (Min) :11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :17V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :10V