SM8S30CAH
SM8S30CAH
Enlarge
For Reference Only
Part Number SM8S30CAH
LIXINC Part # SM8S30CAH
Manufacturer Eaton-Electronics Division
Category
Description TVS DIODE 30VWM 48.4VC BI
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SM8S30CAH PCB Footprint and Symbol
SM8S30CAH Specifications
Part Number:SM8S30CAH
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive, Telecom
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :136A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :DO-218AB
Power - Peak Pulse :6600W (6.6kW)
Type :Zener
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :48.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :30V