12KPE22CAH
12KPE22CAH
Enlarge
For Reference Only
Part Number 12KPE22CAH
LIXINC Part # 12KPE22CAH
Manufacturer Eaton-Electronics Division
Category
Description TVS DIODE 22VWM BI
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 12KPE22CAH PCB Footprint and Symbol
12KPE22CAH Specifications
Part Number:12KPE22CAH
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive, Telecom
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :323.5A
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :Axial
Power - Peak Pulse :12000W (12kW)
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :P-600/R-6
Type :Zener
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :24.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :37.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :22V