AK6E-240C
AK6E-240C
Enlarge
For Reference Only
Part Number AK6E-240C
LIXINC Part # AK6E-240C
Manufacturer Eaton-Electronics Division
Category
Description TVS DIODE 240VWM 340VC AXIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models AK6E-240C PCB Footprint and Symbol
AK6E-240C Specifications
Part Number:AK6E-240C
Brand:Texas Instruments
Applications :Telecom
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :6kA (8/20µs)
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Power - Peak Pulse :-
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :Axial
Type :Zener
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :250V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :340V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :240V