SMAJ36CA
SMAJ36CA
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMAJ36CA
LIXINC Part # SMAJ36CA
Manufacturer YANGJIE
Category
Description TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMAJ36CA PCB Footprint and Symbol
SMAJ36CA Specifications
Part Number:SMAJ36CA
Brand:Texas Instruments
Applications :Telecom
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :6.88A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AC, SMA
Power - Peak Pulse :400W
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :58.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :36V