1.5SMC200CA
1.5SMC200CA
Enlarge
For Reference Only
Part Number 1.5SMC200CA
LIXINC Part # 1.5SMC200CA
Manufacturer Meritek
Category
Description TVS DIODE 171VWM 274VC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 1.5SMC200CA PCB Footprint and Symbol
1.5SMC200CA Specifications
Part Number:1.5SMC200CA
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :5.5A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-65°C ~ 150°C
Package / Case :DO-214AB (SMC)
Power - Peak Pulse :1500W (1.5kW)
Power Line Protection :-
Product Status :Active
Supplier Device Package :-
Type :Zener
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :190V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :274V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :171V