SMDJ30CA
SMDJ30CA
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMDJ30CA
LIXINC Part # SMDJ30CA
Manufacturer Meritek
Category
Description TVS DIODE 30VWM 48.4VC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMDJ30CA PCB Footprint and Symbol
SMDJ30CA Specifications
Part Number:SMDJ30CA
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :61.98A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C
Package / Case :DO-214AB (SMC)
Power - Peak Pulse :3000W (3kW)
Power Line Protection :-
Product Status :Active
Supplier Device Package :-
Type :Zener
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :48.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :30V