SMDJ24CA
SMDJ24CA
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMDJ24CA
LIXINC Part # SMDJ24CA
Manufacturer Meritek
Category
Description TVS DIODE 24VWM 38.9VC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMDJ24CA PCB Footprint and Symbol
SMDJ24CA Specifications
Part Number:SMDJ24CA
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :77.12A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C
Package / Case :DO-214AB (SMC)
Power - Peak Pulse :3000W (3kW)
Power Line Protection :-
Product Status :Active
Supplier Device Package :-
Type :Zener
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :38.9V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :24V