SMDJ160C
SMDJ160C
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMDJ160C
LIXINC Part # SMDJ160C
Manufacturer Meritek
Category
Description TVS DIODE 160VWM 287VC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMDJ160C PCB Footprint and Symbol
SMDJ160C Specifications
Part Number:SMDJ160C
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :10.45A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C
Package / Case :DO-214AB (SMC)
Power - Peak Pulse :3000W (3kW)
Power Line Protection :-
Product Status :Active
Supplier Device Package :-
Type :Zener
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :287V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :160V