5.0SMDJ16A
5.0SMDJ16A
Enlarge
For Reference Only
Part Number 5.0SMDJ16A
LIXINC Part # 5.0SMDJ16A
Manufacturer Meritek
Category
Description TVS DIODE 16VWM 26VC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 5.0SMDJ16A PCB Footprint and Symbol
5.0SMDJ16A Specifications
Part Number:5.0SMDJ16A
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :-
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :193A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-65°C ~ 150°C
Package / Case :DO-214AB (SMC)
Power - Peak Pulse :5000W (5kW)
Power Line Protection :-
Product Status :Active
Supplier Device Package :-
Type :Zener
Unidirectional Channels :1
Voltage - Breakdown (Min) :17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :26V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :16V