5.0SMDJ17CA
5.0SMDJ17CA
Enlarge
For Reference Only
Part Number 5.0SMDJ17CA
LIXINC Part # 5.0SMDJ17CA
Manufacturer Meritek
Category
Description TVS DIODE 17VWM 27.6VC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 5.0SMDJ17CA PCB Footprint and Symbol
5.0SMDJ17CA Specifications
Part Number:5.0SMDJ17CA
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :181A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-65°C ~ 150°C
Package / Case :DO-214AB (SMC)
Power - Peak Pulse :5000W (5kW)
Power Line Protection :-
Product Status :Active
Supplier Device Package :-
Type :Zener
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :27.6V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :17V