5.0SMCJ20A-AQ
5.0SMCJ20A-AQ
Enlarge
For Reference Only
Part Number 5.0SMCJ20A-AQ
LIXINC Part # 5.0SMCJ20A-AQ
Manufacturer Diotec Semiconductor
Category
Description TVSDiode, 20V, 5000W,Unidir
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 5.0SMCJ20A-AQ PCB Footprint and Symbol
5.0SMCJ20A-AQ Specifications
Part Number:5.0SMCJ20A-AQ
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive
Bidirectional Channels :-
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :154.3A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :5000W (5kW)