1.5KE300CA
1.5KE300CA
Enlarge
For Reference Only
Part Number 1.5KE300CA
LIXINC Part # 1.5KE300CA
Manufacturer Diotec Semiconductor
Category
Description TVS, 256V, 1500W Bi
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 1.5KE300CA PCB Footprint and Symbol
1.5KE300CA Specifications
Part Number:1.5KE300CA
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :3.8A
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-50°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :Axial
Power - Peak Pulse :1500W (1.5kW)
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :Axial
Type :Zener
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :285V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :414V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :256V