30KP150CA
30KP150CA
Enlarge
For Reference Only
Part Number 30KP150CA
LIXINC Part # 30KP150CA
Manufacturer Solid State Inc.
Category
Description 30KW TVS BIDIRECTIONAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 30KP150CA PCB Footprint and Symbol
30KP150CA Specifications
Part Number:30KP150CA
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :124A
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :Axial
Power - Peak Pulse :30000W (30kW)
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :Axial
Type :Zener
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :243V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :150V