30KP400A
30KP400A
Enlarge
For Reference Only
Part Number 30KP400A
LIXINC Part # 30KP400A
Manufacturer Solid State Inc.
Category
Description 30KW TVS UNIDIRECTIONAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 30KP400A PCB Footprint and Symbol
30KP400A Specifications
Part Number:30KP400A
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :-
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :46A
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :Axial
Power - Peak Pulse :30000W (30kW)
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :Axial
Type :Zener
Unidirectional Channels :1
Voltage - Breakdown (Min) :444V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :644V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :400V