SMBJ90CA-13
SMBJ90CA-13
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMBJ90CA-13
LIXINC Part # SMBJ90CA-13
Manufacturer Diodes Incorporated
Category
Description TVS DIODE 90VWM 146VC SMB
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMBJ90CA-13 PCB Footprint and Symbol
SMBJ90CA-13 Specifications
Part Number:SMBJ90CA-13
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :4.1A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AA, SMB
Power - Peak Pulse :600W
Power Line Protection :No
Product Status :Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package :SMB
Type :Zener
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :146V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :90V