SMCJ11A-13
SMCJ11A-13
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMCJ11A-13
LIXINC Part # SMCJ11A-13
Manufacturer Diodes Incorporated
Category
Description TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMCJ11A-13 PCB Footprint and Symbol
SMCJ11A-13 Specifications
Part Number:SMCJ11A-13
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :-
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :82.4A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :1500W (1.5kW)
Power Line Protection :No
Product Status :Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package :SMC
Type :Zener
Unidirectional Channels :1
Voltage - Breakdown (Min) :12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :18.2V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :11V