SMAJ45CA-13
SMAJ45CA-13
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMAJ45CA-13
LIXINC Part # SMAJ45CA-13
Manufacturer Diodes Incorporated
Category
Description TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMA
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMAJ45CA-13 PCB Footprint and Symbol
SMAJ45CA-13 Specifications
Part Number:SMAJ45CA-13
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :5.5A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AC, SMA
Power - Peak Pulse :400W
Power Line Protection :No
Product Status :Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package :SMA
Type :Zener
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :72.7V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :45V