SMAJ7.5CA-13
SMAJ7.5CA-13
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMAJ7.5CA-13
LIXINC Part # SMAJ7.5CA-13
Manufacturer Diodes Incorporated
Category
Description TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMA
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMAJ7.5CA-13 PCB Footprint and Symbol
SMAJ7.5CA-13 Specifications
Part Number:SMAJ7.5CA-13
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :31A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AC, SMA
Power - Peak Pulse :400W
Power Line Protection :No
Product Status :Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package :SMA
Type :Zener
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :12.9V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :7.5V