SMCJ58A-13
SMCJ58A-13
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMCJ58A-13
LIXINC Part # SMCJ58A-13
Manufacturer Diodes Incorporated
Category
Description TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMCJ58A-13 PCB Footprint and Symbol
SMCJ58A-13 Specifications
Part Number:SMCJ58A-13
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :-
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :16A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :1500W (1.5kW)
Power Line Protection :No
Product Status :Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package :SMC
Type :Zener
Unidirectional Channels :1
Voltage - Breakdown (Min) :64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :93.6V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :58V