SMBJ28A-13
SMBJ28A-13
Enlarge
For Reference Only
Part Number SMBJ28A-13
LIXINC Part # SMBJ28A-13
Manufacturer Diodes Incorporated
Category
Description TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMB
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMBJ28A-13 PCB Footprint and Symbol
SMBJ28A-13 Specifications
Part Number:SMBJ28A-13
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :-
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :13.2A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-214AA, SMB
Power - Peak Pulse :600W
Power Line Protection :No
Product Status :Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package :SMB
Type :Zener
Unidirectional Channels :1
Voltage - Breakdown (Min) :31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :45.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :28V