1.5KE100A-T
1.5KE100A-T
Enlarge
For Reference Only
Part Number 1.5KE100A-T
LIXINC Part # 1.5KE100A-T
Manufacturer Diodes Incorporated
Category
Description TVS DIODE 85.5VWM 137VC DO201
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 1.5KE100A-T PCB Footprint and Symbol
1.5KE100A-T Specifications
Part Number:1.5KE100A-T
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :-
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :11A
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :DO-201AA, DO-27, Axial
Power - Peak Pulse :1500W (1.5kW)
Power Line Protection :No
Product Status :Obsolete
Supplier Device Package :DO-201
Type :Zener
Unidirectional Channels :1
Voltage - Breakdown (Min) :95V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :137V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :85.5V