1.5KE130CA-T
1.5KE130CA-T
Enlarge
For Reference Only
Part Number 1.5KE130CA-T
LIXINC Part # 1.5KE130CA-T
Manufacturer Diodes Incorporated
Category
Description TVS DIODE 111VWM 179VC DO201
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 1.5KE130CA-T PCB Footprint and Symbol
1.5KE130CA-T Specifications
Part Number:1.5KE130CA-T
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :8.4A
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :DO-201AA, DO-27, Axial
Power - Peak Pulse :1500W (1.5kW)
Type :Zener
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :124V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :179V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :111V