1.5KE160A-B
1.5KE160A-B
Enlarge
For Reference Only
Part Number 1.5KE160A-B
LIXINC Part # 1.5KE160A-B
Manufacturer Diodes Incorporated
Category
Description TVS DIODE 136VWM 219VC DO201
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 1.5KE160A-B PCB Footprint and Symbol
1.5KE160A-B Specifications
Part Number:1.5KE160A-B
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :-
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :6.8A
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :DO-201AA, DO-27, Axial
Power - Peak Pulse :1500W (1.5kW)
Type :Zener
Unidirectional Channels :1
Voltage - Breakdown (Min) :152V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :219V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :136V