1.5KE8V2CA-B
1.5KE8V2CA-B
Enlarge
For Reference Only
Part Number 1.5KE8V2CA-B
LIXINC Part # 1.5KE8V2CA-B
Manufacturer Diodes Incorporated
Category
Description TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC DO201
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 1.5KE8V2CA-B PCB Footprint and Symbol
1.5KE8V2CA-B Specifications
Part Number:1.5KE8V2CA-B
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :1
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :124A
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :DO-201AA, DO-27, Axial
Power - Peak Pulse :1500W (1.5kW)
Power Line Protection :No
Product Status :Obsolete
Supplier Device Package :DO-201
Type :Zener
Unidirectional Channels :-
Voltage - Breakdown (Min) :7.79V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :12.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :7.02V