ESDH12VD1-TP
ESDH12VD1-TP
Enlarge
For Reference Only
Part Number ESDH12VD1-TP
LIXINC Part # ESDH12VD1-TP
Manufacturer Micro Commercial Components (MCC)
Category
Description TVS DIODE 12VWM 35VC SOD123
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models ESDH12VD1-TP PCB Footprint and Symbol
ESDH12VD1-TP Specifications
Part Number:ESDH12VD1-TP
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :-
Capacitance @ Frequency :620pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :120A (8/20µs)
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :SOD-123
Power - Peak Pulse :4200W (4.2kW)
Power Line Protection :No
Product Status :Obsolete
Supplier Device Package :SOD-123
Type :Zener
Unidirectional Channels :1
Voltage - Breakdown (Min) :13V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :35V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :12V (Max)