1.5SMC6.8A/TR7
1.5SMC6.8A/TR7
Enlarge
For Reference Only
Part Number 1.5SMC6.8A/TR7
LIXINC Part # 1.5SMC6.8A/TR7
Manufacturer YAGEO
Category
Description 1.5SMC DO214AB, UNIDIRECTIONAL 6
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 1.5SMC6.8A/TR7 PCB Footprint and Symbol
1.5SMC6.8A/TR7 Specifications
Part Number:1.5SMC6.8A/TR7
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Bidirectional Channels :-
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :144.8A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-65°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :1500W (1.5kW)
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :DO-214AB (SMC)
Type :Zener
Unidirectional Channels :1
Voltage - Breakdown (Min) :6.45V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :10.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :5.8V