TPSMA6L18A-AQ
TPSMA6L18A-AQ
Enlarge
For Reference Only
Part Number TPSMA6L18A-AQ
LIXINC Part # TPSMA6L18A-AQ
Manufacturer Diotec Semiconductor
Category
Description TVS D, 20.0V, 22.1V, 600.0W
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TPSMA6L18A-AQ PCB Footprint and Symbol
TPSMA6L18A-AQ Specifications
Part Number:TPSMA6L18A-AQ
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive
Bidirectional Channels :-
Capacitance @ Frequency :-
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :20.5A
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-50°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :DO-221AC, SMA Flat Leads
Power - Peak Pulse :600W
Power Line Protection :No
Product Status :Active
Supplier Device Package :SMAF
Type :Zener
Unidirectional Channels :1
Voltage - Breakdown (Min) :20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :29.2V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :18V