LSP05G240SX3333
LSP05G240SX3333
Enlarge
For Reference Only
Part Number LSP05G240SX3333
LIXINC Part # LSP05G240SX3333
Manufacturer Littelfuse
Category
Description LIGHTING SURGE PROTECT 240V SCRW
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models LSP05G240SX3333 PCB Footprint and Symbol
LSP05G240SX3333 Specifications
Part Number:LSP05G240SX3333
Brand:Texas Instruments
Approval Agency :cURus, UL
Current - Discharge (Max) (8/20µS) :10 kA
Current - Discharge (Nom) (8/20µS) :5 kA
Current - Short Circuit Rating (SCRR) :-
Features :Thermally Protected
Form :Module Only
Mounting Type :Screw
Number of Poles :1
Operating Temperature :-45°C ~ 85°C
Product Status :Active
Type :Type 2
Voltage - Continuous Operating (Max) (MCOV) :275VAC