P1500EBRP1
P1500EBRP1
Enlarge
For Reference Only
Part Number P1500EBRP1
LIXINC Part # P1500EBRP1
Manufacturer Littelfuse
Category
Description THYRISTOR 140V 250A TO226-2
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models P1500EBRP1 PCB Footprint and Symbol
P1500EBRP1 Specifications
Part Number:P1500EBRP1
Brand:Texas Instruments
Capacitance :55pF
Current - Hold (Ih) :150 mA
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :80 A
Current - Peak Pulse (8/20µs) :250 A
Mounting Type :Through Hole
Number of Elements :1
Package / Case :TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Product Status :Obsolete
Voltage - Breakover :180V
Voltage - Off State :140V
Voltage - On State :4 V