P1504UCTP
P1504UCTP
Enlarge
For Reference Only
Part Number P1504UCTP
LIXINC Part # P1504UCTP
Manufacturer Littelfuse
Category
Description THYRISTOR 140V/280V 400A 6SMD GW
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models P1504UCTP PCB Footprint and Symbol
P1504UCTP Specifications
Part Number:P1504UCTP
Brand:Texas Instruments
Capacitance :55pF, 95pF
Current - Hold (Ih) :150 mA
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :100 A
Current - Peak Pulse (8/20µs) :400 A
Mounting Type :Surface Mount
Number of Elements :4
Package / Case :6-SMD, Gull Wing
Product Status :Obsolete
Voltage - Breakover :180V, 360V
Voltage - Off State :140V, 280V
Voltage - On State :4 V