P1553AC60
P1553AC60
Enlarge
For Reference Only
Part Number P1553AC60
LIXINC Part # P1553AC60
Manufacturer Littelfuse
Category
Description THYRISTOR 130V 400A TO220-3
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models P1553AC60 PCB Footprint and Symbol
P1553AC60 Specifications
Part Number:P1553AC60
Brand:Texas Instruments
Capacitance :60pF, 95pF
Current - Hold (Ih) :150 mA
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :100 A
Current - Peak Pulse (8/20µs) :400 A
Mounting Type :Through Hole
Number of Elements :3
Package / Case :TO-220-3 No Tab
Product Status :Obsolete
Voltage - Breakover :180V
Voltage - Off State :130V
Voltage - On State :8 V