TPA100RL
TPA100RL
Enlarge
For Reference Only
Part Number TPA100RL
LIXINC Part # TPA100RL
Manufacturer STMicroelectronics
Category
Description THYRISTOR 100V 150A DO204AC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TPA100RL PCB Footprint and Symbol
TPA100RL Specifications
Part Number:TPA100RL
Brand:Texas Instruments
Capacitance :35pF
Current - Hold (Ih) :150 mA
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :50 A
Current - Peak Pulse (8/20µs) :150 A
Mounting Type :Through Hole
Number of Elements :1
Package / Case :DO-204AC, DO-15, Axial
Product Status :Obsolete
Voltage - Breakover :133V
Voltage - Off State :100V