TISP4290M3LMR-S
TISP4290M3LMR-S
Enlarge
For Reference Only
Part Number TISP4290M3LMR-S
LIXINC Part # TISP4290M3LMR-S
Manufacturer Bourns, Inc.
Category
Description THYRISTOR 220V 220A TO226-2
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TISP4290M3LMR-S PCB Footprint and Symbol
TISP4290M3LMR-S Specifications
Part Number:TISP4290M3LMR-S
Brand:Texas Instruments
Capacitance :55pF
Current - Hold (Ih) :150 mA
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :50 A
Current - Peak Pulse (8/20µs) :220 A
Mounting Type :Through Hole
Number of Elements :1
Package / Case :TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Product Status :Obsolete
Voltage - Breakover :290V
Voltage - Off State :220V
Voltage - On State :3 V