V48MLA1206NH
V48MLA1206NH
Enlarge
For Reference Only
Part Number V48MLA1206NH
LIXINC Part # V48MLA1206NH
Manufacturer Littelfuse
Category
Description VARISTOR 60.5V 180A 1206
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models V48MLA1206NH PCB Footprint and Symbol
V48MLA1206NH Specifications
Part Number:V48MLA1206NH
Brand:Texas Instruments
Capacitance @ Frequency :3500 pF @ 1 MHz
Current - Surge :180 A
Energy :0.9J
Features :-
Maximum AC Volts :40 V
Maximum DC Volts :48 V
Mounting Type :Surface Mount, MLCV
Number of Circuits :1
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :1206 (3216 Metric)
Product Status :Active
Varistor Voltage (Max) :66.5 V
Varistor Voltage (Min) :54.5 V
Varistor Voltage (Typ) :60.5 V