MLV0805E32503T
MLV0805E32503T
Enlarge
For Reference Only
Part Number MLV0805E32503T
LIXINC Part # MLV0805E32503T
Manufacturer Vishay
Category
Description VARISTOR 41.5V 30A 0805
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MLV0805E32503T PCB Footprint and Symbol
MLV0805E32503T Specifications
Part Number:MLV0805E32503T
Brand:Texas Instruments
Capacitance @ Frequency :80 pF @ 1 MHz
Current - Surge :30 A
Energy :0.1J
Features :-
Maximum AC Volts :25 V
Maximum DC Volts :30 V
Mounting Type :Surface Mount
Number of Circuits :1
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :0805 (2012 Metric)
Product Status :Active
Varistor Voltage (Max) :46 V
Varistor Voltage (Min) :37 V
Varistor Voltage (Typ) :41.5 V