MLVC06V026C120
MLVC06V026C120
Enlarge
For Reference Only
Part Number MLVC06V026C120
LIXINC Part # MLVC06V026C120
Manufacturer Eaton-Electronics Division
Category
Description VARISTOR 36V 30A 0603
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MLVC06V026C120 PCB Footprint and Symbol
MLVC06V026C120 Specifications
Part Number:MLVC06V026C120
Brand:Texas Instruments
Capacitance @ Frequency :120 pF @ 1 MHz
Current - Surge :30 A
Energy :0.1J
Features :-
Maximum AC Volts :18.4 V
Maximum DC Volts :26 V
Mounting Type :Surface Mount, MLCV
Number of Circuits :1
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :0603 (1608 Metric)
Product Status :Active
Varistor Voltage (Max) :39.6 V
Varistor Voltage (Min) :32.4 V
Varistor Voltage (Typ) :36 V