VP4032K122R150
VP4032K122R150
Enlarge
For Reference Only
Part Number VP4032K122R150
LIXINC Part # VP4032K122R150
Manufacturer KEMET
Category
Description VARISTOR 240V 1.2KA 2SMD JLEAD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models VP4032K122R150 PCB Footprint and Symbol
VP4032K122R150 Specifications
Part Number:VP4032K122R150
Brand:Texas Instruments
Capacitance @ Frequency :280 pF @ 1 kHz
Current - Surge :1.2 kA
Energy :18.5J
Features :-
Maximum AC Volts :150 V
Maximum DC Volts :200 V
Mounting Type :Surface Mount
Number of Circuits :1
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :2-SMD, J-Lead
Product Status :Active
Varistor Voltage (Max) :264 V
Varistor Voltage (Min) :216 V
Varistor Voltage (Typ) :240 V