VC0603K300R011
VC0603K300R011
Enlarge
For Reference Only
Part Number VC0603K300R011
LIXINC Part # VC0603K300R011
Manufacturer KEMET
Category
Description VARISTOR 18V 30A 0603
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models VC0603K300R011 PCB Footprint and Symbol
VC0603K300R011 Specifications
Part Number:VC0603K300R011
Brand:Texas Instruments
Capacitance @ Frequency :210 pF @ 1 kHz
Current - Surge :30 A
Energy :0.2J
Features :-
Maximum AC Volts :11 V
Maximum DC Volts :14 V
Mounting Type :Surface Mount
Number of Circuits :1
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :0603 (1608 Metric)
Product Status :Active
Varistor Voltage (Max) :19.8 V
Varistor Voltage (Min) :16.2 V
Varistor Voltage (Typ) :18 V